Fejlesztés lovakkal
A gyerekek rehabilitációs lovagoltatása egyre szélesebb körben terjed, többek között azért, mert ez módszer egyfajta gyógytorna is: a lépésben vezetett ló hátának mozgása speciális módon mozgatja át a rajta ülőt.
Sokféle kedvező hatás érhető el a foglalkozások által:
- a figyelem, gondolkodás fejlődése,
- az élmény és a tapasztalati kör bővülése,
- növekvő önbizalom, függetlenség, önkifejezés,
- életöröm, motiváció és emocionális fejlődés.
Nem kevésbé fontos változásokat indíthatnak el a foglalkozások szociális szempontból is:
- fejlődik a kapcsolatteremtő és fenntartó képesség a lóval, a lovaglást vezető szakemberrel és a társakkal való kapcsolat során.
- Emellett az érzelmi, akarati funkciók fejlődése, a kommunikációs és interakciós képességek javulása is várható, és természetesen, mint szabadidős, és sporttevékenység haszna és öröme sem elhanyagolható.
A lovasterápia tehát komplex kezelési módszerként egy időben tud hatni a neuro-, a szenzo- és a pszichomotoros területeken, így elérhető vele az idegrendszer stimulációja a ló mozgásimpulzusain keresztül, a látás, hallás, szaglás, tapintás, mélyérzékelés területén az érzékelő pályák bejáratása, emellett rendkívül sokat adhat pszichésen a mozgásos sikerélménnyel, az önbizalom erősítésével, egy élő, elfogadó társ, a természet közelségének élményével.
"Mozgásterápia lóháton" alkalmas a különböző tartási hibák megelőzésére, illetve kezelésére, mint pl. a hanyag tartás, lapos-hát domború-hát, scheuermann-kór, feszes csípő....
Preventív szerepe így nagy szerepet játszik a későbbi degeneratív folyamatok kialakulásában. Lovaglás során a lovas tornához hasonlóan, szőrén, voltizshevederrel történik a lovaglás, mely során sokkal jobban érezhető a ló minden izmának rezdülése, és egy sokkal közelebbi kapcsolat alakul ki a lóval. Fokozatosan, a tudásszinthez alkalmazkodva lépésben, ügetésben, majd vágtában kell végezni a megfelelő személyre szabott gyakorlatokat.
A ló mozgása következtében kialakult instabil felület fokozza a gyakorlatok hatékonyságát. Ennek során fejlődik az egyensúlyérzék, a mozgáskoordináció, és erősödnek a testtartásért felelős izmok. A gyakorlatok segítenek a megfelelő ülésbiztonság kialakításában is, így aki komolyabban szeretné folytatni a lovaglást, annak ez jó alapul szolgál a későbbiekben.
A lóval való kapcsolatnak pozitív pszichológiai hatása is van, mely különösen előnyös a zárkózott, félénkebb, bizonytalan, illetve hiperaktív gyerekeknél. A gyerekek megtanulják a gondoskodást, odafigyelést egy másik élőlényre, a megfelelő fegyelmet, és önbizalmat, mely elengedhetetlen a lóval való foglalkozás során.
- Mozgásterápia lóháton egy olyan speciális prevenciós jellegű gyógytorna, amely a tartási rendellenességek, a gerincbetegségek kialakulásának megelőzését célozza. Itt kizárólag szellemileg ép gyerekekkel dolgozunk, nem úgy, mint a MLTSZ foglalkozásain, ahol fogyatékosok neurofiziológiai gyógytornáját végzik lóháton.
- A program egészséges és tartási rendellenességgel küzdő gyerekek és fiatalok kezelésére is egyaránt alkalmas. A program lényege hogy a tartásért felelős izmok tréningje során a helyes egyenes testtartás kialakítását végezzük a ló kedvező mozgásának a kihasználásával.
- A ló különböző jármódjaiban történő mozgása alatt, a lovon ülő egyén medencéjének a helyzete állandóan változik, és ebben a mobil helyzetben kell a helyes ülést, és testtartást állandóan kitartani. Sőt még izomerősítő, nyújtó, mobilizáló valamint ernyesztő hatású gyakorlatok kivitelezésével érjük el a megfelelő erősségű törzsfűző kialakítását.
- A lovasok később önállóan irányíthatják a lovat, mely az agyi keresztpályák hatékonyabb működését is szolgálják. Az ügető jármódban történő kitartások a törzs-, valamint a kargyakorlatok kivitelezésével az izomerősítést hatékonyabban tudjuk elérni.
Miért épp lovon tornázzunk??
A gyógylovaglás alapja a ló hátának háromdimenziós mozgása. A lovon ülőnek ritmikusan le és felbillenik a medencéje, emelkedik és süllyed az egész teste, a törzs mindkét oldalra forog. A gerinc egyes részei úgy ellazulnak, mint más helyzetben soha, harmonizálódik a teljes izomzatkoordinációja, javul a fej- és testtartás, fejlődik az egyensúlyérzék. Ehhez hozzájárul még az emóció erős hatása, nő a páciens önbizalma. A lovaglás nagyon sok bajon segít, de vannak olyan betegségek, elváltozások is, amelyek esetén nem ajánlott (pl. epilepszia). Tanulási zavarok esetén viszont alkalmazható. Az iskolában kudarcokat megélő gyereknek itt sikerélményben lehet része. Nő az önbizalma, és elhiszi, hogy ő is képes valamit jól csinálni. Nyerget, kengyelt nem használunk, mert ezek nélkül hatékonyabb a terápia. A lovon ülőnek így többet kell egyensúlyoznia, és közvetlenebb kapcsolatban van a lóval. Először meg kell szokni a lovon ülést,és el kell, hogy lazuljanak az izmok. Ha ez sikerült, jöhet a torna.Fokozatosan növeljük a terhelést. Személyre szólóak a gyakorlatsorok, a páciensállapotától függ, milyen és mennyi gyakorlat kivitelezhető.
Mozgásterápia Célja:
Motoros funkciók fejlesztése: nagy- és finommozgások koordinációja, helytelen mozgások korrekciója, adekvált mozgások kialakítása, tartási hibák csökkentése, egyensúlyérzék, ütem-ritmusérzék fejlesztése.
- Az érzelmi, akarati élet, a viselkedés, a magatartás, a cselekvés pozitív irányú befolyásolása.
- A szocializáció elősegítése, a társadalomba való beilleszkedés hatékonyabbá tétele.
- Az állattal, a társakkal, a környezettel való kapcsolatteremtés képességének
- A kommunikációs készségek
- A testtudat és a térérzékelés
- A tér- és időbeli tájékozódás fejlesztése,
- A szenzoros integráció tréningje,
- Önállóságra való nevelés,
- Fegyelem, kitartás, céltudatosság, felelősségérzet, kötelességtudat kialakítása,
- A bátorság, a gyorsaság, az ügyesség, az erőnlét növelése, – segítségadás, önzetlenség, a szeretet, a tapintat megtapasztalása,
- Sikerélmények elérése, örömszerzés,
- A szabadidő kellemes és hasznos eltöltése,
- Új ismeretek szerzése a lóról, a ló környezetéről, életmódjáról, gondozási körülményeiről,
- A személyiség fejlesztése, önmagunk megismerése
Fejlesztő lovasfoglalkozások
Prevenciós (megelőző) lovastorna
Zeneterápiás lovasfoglalkozás(ritmusfejlesztés)
Mozgásrehabilitációs-mozgásfejlesztő lovaglás
Tér orientáció fejlesztés
Tartás javítás
Izomerő fejlesztése
Játékos,dalos mozgás és egyensúly fejlesztés lóháton
Labda és egyéb eszközös fejlesztés speciális izomcsoportokra fókuszálva
Állat-asszisztált rehabilitáció
Felnőtteknek lovastorna
Műtétek, balesetek,idegrendszeri betegségek utáni mozgásrehabilitáció
Rehabilitáció Lovakkal
állatoktól való félelem leküzdése
szorongás,viselkedési zavarok
egyéb okok miatt kialakult depresszió
tanulási nehézségek
lelki traumák
Az állatrehabilitáció során, nem a lovagláson van a hangsúly, hanem a gyermek és az állat kapcsolatát helyezzük előtérbe.
- Gyermekzsúrok, szülinapok kutyás-lovas-kézműves programokkal
- Iskoláknak, Óvodáknak- Lovas kultúra oktatás
Lehetőség van, hogy hetente 1-1 alkalommal akár környezet vagy biológia óra keretén belül ellátogassunk önökhöz, lovaskultúra program keretén belül. Elméleti és akár gyakorlati oktatásban is részesülhetnek a gyermekek. Amennyiben érdekli önöket ez a lehetőség, kérem vegyék fel velünk a kapcsolatit.
Csoportos Lovarda látogatás
is létszámú óvodás és kisiskolás csoportokat előzetes bejelentkezés alapján tudunk fogadni.